Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας του Α.Ο. ΣΑΡΤΗΣ για την Διαιτησία.

ί
Σε έναν αγώνα με ελάχιστη έως μηδαμινή βαθμολογική σημασία για την ομάδα μας η διαιτητική τριάδα έδωσε την δικής της παράσταση! Σε έναν αγώνα που απλά η ομάδα μας ταξίδεψε αρκετά χιλιόμετρα με μόνο σκοπό να ευχαριστηθεί ποδόσφαιρο κατάφερε να δημιουργήσει με τις διαιτητικές της αποφάσεις έναν άνευ προηγουμένου εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές, διοικητικό συμβούλιο και τους ηρωικούς φιλάθλους που παραβρέθηκαν στο γήπεδο για να απολαύσουν ένα όμορφο παιχνίδι. Ο κ. Αναστασόπουλος εκλεισε τα μάτια σε απευθείας κόκκινη ή έστω 2η κίτρινη κάρτα σε χτύπημα στο αμυντικό Κώστα Ζαββα. Δόθηκε μόνο φάουλ! Ορισμός κόκκινης κάρτας σε όσους είδαν τον αγώνα! Ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ απο τον β βοηθό γκολ υπέρ της Σάρτης ενώ ο Νταμαρλης ολοφάνερα φεύγει από πίσω από τους αντιπάλους στο 0-0! Ο κ. Αναστασόπουλος οραματίζεται ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Στρατωνίου στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αποβάλει τον Κώστα Ζαββα ως εμπλεκόμενο κατά την λήξη του ημιχρόνου καθοδόν για τα αποδυτήρια μετά από ένταση που επικράτησε λόγω της ύβρεις που δέχθηκε απ τον προπονητή του Στρατωνιου!. Παρά ταύτα η ομάδα μας έκανε το λάθος να ισοφαρίσει λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στην επόμενη φάση μετά την ισοφάριση, ανακαλύπτει νέο πέναλτι για την ομάδα του Στρατωνίου. Μπορούμε να μετράμε άπειρες φάσεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά δεν θα το κάνουμε για την οικονομία του χρόνου... Είναι λυπηρό πραγματικά όπως είπαμε και εξ αρχής σε ένα σχεδόν αδιάφορο παιχνίδι να γίνονται τόσα λάθη και να χαλάει ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να τελειώσει ομαλά και χωρίς εντάσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του Στρατωνίου για την φιλοξενία και της ευχόμαστε καλή συνέχεια. Όλες οι ομάδες δικαιούνται ίσης μεταχείρισης από τους διαιτητές σεβόμενοι τον ιδρώτα, τις θυσίες και την αγάπη που έχουν για αυτό που κάνουν. Ελπίζουμε στο μέλλον τέτοια φαινόμενα να εξαλειφθούν και να μην χρειαστεί να ξανά βγάλουμε ανακοίνωση καθώς δεν μας είναι ιδιαίτερα αγαπητό αυτό.
Υ.Γ Ερώτηση: Γίνεται κάποιος διαιτητής να σφυρίζει την ίδια ομάδα 2η συνεχόμενη φορά?
Με εκτίμηση το ΔΣ. Αθλητικού ομίλου Σάρτης.